pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

CD Projekt Giełdową Spółką Roku 2015

KUP LICENCJĘ
Kamil Kosiński
Pin It email print

Stosunkowo młoda branża zdominowała tegoroczny ranking. Jej przedstawiciele zajęli dwa pierwsze miejsca.

W 16 dotychczasowych edycjach rankingu Giełdowa Spółka Roku (GSR) zaledwie dwa razy zdarzyło się, że na podium stanęły dwie firmy prowadzące taką samą działalność. Raz nawet zajęły pierwsze i drugie miejsce. Tyle że to ostatnie miało miejsce kilkanaście lat temu, a w obu przypadkach dwójkę bliskich sobie medalistów stanowiły banki, a więc przedstawiciele sektora szeroko reprezentowanego na giełdzie.

W GSR 2015 pierwsze i drugie miejsce zajęli producenci gier komputerowych, branży o zdecydowanie krótszej historii i skromniejszej reprezentacji na parkiecie. Znamienne, że sklasyfikowany na drugim miejscu CI Games okazał się prawdziwym czarnym koniem - rok temu uplasował się na 110 pozycji. Na takie samo miano zasłużył też, Uniwheels, produkująca felgi aluminiowe – firma zajęła co prawda „dopiero” siódme miejsce, ale ale warto podkreślić, że w zeszłym roku w ogóle nie była sklasyfikowana, bo… nie było jej na giełdzie. Zadebiutowała w maju 2015 r., i jak widać szybko podbiła serca przedstawicieli rynku finansowego.

W pierwszej dziesiątce dominują jednak spółki, które niezłe oceny zebrały również w rankingu za 2014 r. Poza CI Games z dalszej pozycji awansował jedynie informatyczny Comarch, który rok temu był 49. Zwycięski CD Projekt przesunął się z 15. miejsca, a więc z bezpośredniego zaplecza ścisłej czołówki. Trzecia w zestawieniu Grupa Kęty rok temu też nie była daleko. W rankingu za 2014 r. producent elementów aluminiowych zajął 25. miejsce. Benefit Systems, Quercus TFI, Assceo Poland rok temu zajęły miejsca w drugiej i trzeciej dziesiątce. 

- Jestem bardzo dumny i wychodzę z dwoma wnioskami: musimy popracować nad kompetencjami w zarządzie i nad relacjami inwestorskimi -  powiedział po odebraniu tytułu Giełdowej Spółki Roku Adam Kiciński, prezes CD Projektu.

Jak wybrano najlepsze spółki z GPW? Na zlecenie „Pulsu Biznesu” TNS Polska przepytał stu specjalistów, którzy mają wpływ na decyzje inwestorów — analityków, doradców i maklerów.

W sondażu przeprowadzonym w grudniu 2015 r. oraz styczniu i lutym 2016 r. obiektem szczegółowej oceny respondentów były najbardziej płynne spółki, wchodzące na koniec 2015 r. w skład indeksów WIG20, mWIG40 oraz sWIG80.

Ankietowani wystawiali noty w pięciu kategoriach: kompetencje zarządu, innowacyjność produktów i usług, relacje inwestorskie, perspektywy rozwoju. Eksperci mieli też za zadanie odpowiedzieć, czy — ich zdaniem — każda ze spółek odniosła sukces w 2015 r.

Na podstawie ocen w pięciu kategoriach (nagrodzimy również najlepszych w każdej z kategorii)  powstał główny ranking.

 

W nowym "PB" dodatek na temat wyników raportu - KUP ONLINE >>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na gsr.pb.pl

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu